Rekomendacja miesiąca 03/2021

UFO. WOJSKOWI, PILOCI I FUNKCJONARIUSZE PAŃSTWOWI MÓWIĄ O FAKTACH
Leslie Kean
Wydawnictwo Znak, Kraków 2020

Leslie Kean to jedna z najbardziej cenionych, kompetentnych i wiarygodnych dziennikarek zajmujących się trudnym oraz niewdzięcznym tematem, jakim jest UFO. Przez lata działalności próbowała przełamać rządowo-medialne tabu otaczające zjawisko uznawane za zagadkę wszech czasów. Na przestrzeni ostatnich dekad pojawiło się wiele hipotez próbujących wyjaśnić ten kompleksowy fenomen – od takich, które upatrywały w nim przybyszów z Kosmosu, po te akcentujące jego paranormalny charakter, związki z fizyką z pogranicza, czy ze świadomością. Dla rządów i armii państw świata najważniejszy pozostaje stricte namacalny przejaw aktywności niezidentyfikowanych obiektów, rodzący pytanie, czy stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Dyskutując o UFO na szczeblu oficjalnym, od zawsze za najbardziej wiarygodne doniesienia uznawano relacje pilotów wojskowych i cywilnych, a także żołnierzy, naukowców czy polityków, którzy osobiście zetknęli się z tym zjawiskiem, albo mieli okazję je analizować. Tylko niewielki odsetek z nich – ci najodważniejsi i kierujący się chęcią dotarcia do prawdy, zdecydowali się podzielić swą wiedzą ze społeczeństwem. To właśnie ich relacje i wnioski spisała Kean – prywatnie wnuczka kongresmana oraz publicystka wielu cenionych amerykańskich magazynów i gazet.

W książce, do której wstęp napisał zafascynowany UFO John Podesta – były szef kadr Białego Domu i doradca Barracka Obamy, znajdziemy relacje wielu wysoko postawionych osób, w tym m.in. gen. Wilfrieda de Brouwera, który na początku lat 90. zetknął się z falą latających trójkątów nad Belgią, gen. Parviza Dżafariego, w 1976 r. ścigającego UFO nad Teheranem, czy byłego gubernatora Arizony Fife’a Symingtona, oglądającego w 1997 r., z dziesiątkami innych świadków, przelot potężnego obiektu (tzw. Phoenix Lights). To jedynie krótka lista osób wymienionych przez Kean, niemającej złudzeń, że wielu prominentów mogących powiedzieć o UFO znacznie więcej, głucho milczy.

Choć na polskim rynku wydawniczym to swoista perełka, książka nie jest nowa (oryginał ukazał się w 2010 r.) i trzeba zaznaczyć, że w ufologii przez ten czas sporo się zmieniło. Ujawnione w 2017 nagrania z archiwum Marynarki Wojennej USA wywołały lawinę, której efektem było ustalenie, iż amerykański rząd badał i wciąż bada zjawisko UFO, pomimo lat sukcesywnych zaprzeczeń (więcej na ten temat pisaliśmy w ostatnich kilkunastu miesiącach w Kronice Akaszy).

Pomimo dekad dociekań badaczy wciąż nie wiadomo, czym jest to zjawisko, ani… czym nie jest – konkluduje Kean. Widać jednak wyraźnie, że bez względu na to, ktoś zdaje się ukrywać prawdę na jego temat w sobie tylko znanym celu.

Recenzja: Nieznany Świat 3/2021

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.