Demon w maszynie

DEMON W MASZYNIE
Paul Davies
Wydawnictwo Copernicus Center, Kraków 2020

Płodny i inspirujący autor, fizyk Paul Davies, swobodnie poruszający się w takich obszarach nauki jak fizyka teoretyczna, astrobiologia czy kosmologia, wcześniej przykuł uwagę czytelników pracami, w których nie wahał się odnosić do problemów metafizycznych (Bóg i nowa fizyka; Kosmiczny projekt; Plan stwórcy).Teraz w nasze ręce trafia książka Demon w maszynie – pozycja, w której Davies próbuje odpowiedzieć na fundamentalne dla ludzkości pytanie, czym jest życie, jak powstało, i co odróżnia materię żywą od nieożywionej.

Zapis ten to wynik trwających wiele lat badań prowadzonych przez zespół autora w Beyond Center for Fundamental Concepts in Science na Arizona State University (USA). Jego celem było połączenie w całość tego, co do tej pory odkryliśmy w ramach fizyki, chemii, biologii molekularnej, genomiki i teorii informacji, a co może nam pomóc wyjaśnić sposób funkcjonowania Wszechświata i nasze w nim miejsce. Wspólnym mianownikiem tej, rodzącej się hipotezy, jest informacja, rozumiana jako pewna abstrakcyjna wielkość, która – podobnie jak energia – wykazuje zdolność ożywiania materii.

Davies podkreśla, że naukowcy dopiero ostatnio zaczynają doceniać rolę informacji jako przyczyny, która w istotny sposób kształtuje nasz świat, choć już Erwin Schrödinger przeczuwał, iż, by wyjaśnić życie, które swoim istnieniem przeczy drugiemu prawu termodynamiki (powszechnej tendencji do nieporządku), trzeba założyć funkcjonowanie dodatkowych, innych praw fizyki, które dopiero odkryjemy.

Historia życia to tak naprawdę dwa ściśle powiązane ze sobą scenariusze – pisze Davies. – Jeden dotyczy złożonej chemii, bogatej i rozbudowanej sieci reakcji. Drugi odnosi się do informacji, nie tylko pasywnie przechowywanej w genach, ale przepływającej przez organizmy i przenikającej materię biologiczną w celu nadania jej unikalnej uporządkowanej formy. Życie jest zatem połączeniem dwóch nieustannie zmieniających się wzorców – chemicznego i informacyjnego.

Jakie konsekwencje wynikają z przyjęcia takiego obrazu świata? Brytyjski fizyk uważa, że obok dwóch, zwalczających się modeli: zakładania przypadkowości powstania życia versus sensowny Wszechświat i stojący za nim Plan – pojawiło się miejsce na trzecią koncepcję, głoszącą, iż narodziny życia (a może nawet umysłu) zostały u zarania wpisane w podstawowe prawa Natury. Gorąco polecamy!

Recenzja: Nieznany Świat 3/2021

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.