Terapie * Medycyna * Odkrycia


 

Koronawirus zostanie z nami na zawsze?

Walka z wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 doprowadziła nie tylko do dramatycznej sytuacji w wielu regionach Europy i świata, ale też pojawienia się alternatywnych hipotez odnośnie pochodzenia patogenu i metod jego zwalczania.

Czytaj więcej...

Prawdziwki to superżywność

Dużymi krokami zbliża się szczyt okresu grzybobrania. Choć grzyby leśne są w polskiej kuchni niezwykle popularne, pokutuje mit o ich znikomej wartości odżywczej. Z ustaleń biologa prof. Roberta B. Beelmana, przez kilkadziesiąt lat zajmującego się badaniami nad żywnością, wynika jednak, że zasługują one na miano superżywności (ang. superfood).

Czytaj więcej...

Witamina B6 pozwala zapamiętać sny

Naukowcy z University of Adelaide (Australia) odkryli, że witamina B6 (obecna m.in. w ciecierzycy i bananach) może pomóc nam zapamiętać treść snów, z czym wiele osób, jak się okazuje, ma problem.

Czytaj więcej...

Męska grypa istnieje!

Wszyscy panowie, którzy czuli się pokrzywdzeni, gdy podkreślali, jak ciężko znieść im grypę czy zwykły katar - teraz mogą wreszcie być usatysfakcjonowani. Opublikowane właśnie w British Medical Journal wyniki badań wskazują, że mężczyźni dysponują naturalnie słabszym układem odpornościowym niż kobiety.

Czytaj więcej...

Joga usprawnia mózg

Od wielu lat na Zachodzie odnotowuje się duże zainteresowanie hatha-jogą oraz medytacją. Bada się m.in. wpływ tych technik na koncentrację, kreatywność i radzenie sobie z depresją.

Czytaj więcej...

Mózg kobiety bardziej aktywny?

W czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer's Disease opublikowano właśnie wyniki badań, które rzucają nowe światło na kwestię różnic pomiędzy mózgami kobiet i mężczyzn.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto spać?

Brak snu sprawia, że mózg zaczyna pożerać sam siebie - uważają włoscy neurolodzy, którzy ustalili, że dochodzi wtedy do konsumowania jednych synaps przez drugie.

Czytaj więcej...

Leki na zgagę i wrzody szkodzą!

Uczeni z Akademii Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego potwierdzili, że długotrwałe stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jako zatrzymujące produkcję kwasu solnego i zmniejszając poziom pH w żołądku są one stosowane powszechnie (ze względu na cenę i skuteczność) w leczeniu wrzodów żołądka, zgagi czy refluksu.

Czytaj więcej...

Zdrowy cholesterol (?)

Około 60% ludzi na świecie cierpi na zaburzenia lipidowe, czyli nieprawidłowy rozkład cholesterolu we krwi. Mają na to wpływ różne czynniki środowiskowe, głównie – niezdrowe jedzenie. Wyniki ostatnich badań wskazują jednak, że to nie nadmiar cholesteloru jest odpowiedzialny za choroby serca i przedwczesną śmierć wielu pacjentów.

Czytaj więcej...

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.